Schody

Schody

Když výletníci projdou podchodem, tak musí vyjít po schodech na úroveň železniční trati, odkud se již vine pěšinka do kopce až k rozhledně. No a tady bylo právě potřeba vyrobit schody přesně na míru. Trochu jsem prolezl internet, ale nikde jsem nenašel jednoznačnou normu, která určuje výšku a šířku jednotlivého stupně (záměna výrazu schod a stupeň je ve stavebnictví stejný prohřešek, jako když zaměníte cisternu a kotlový vůz nebo semafor a návěstí). Našel jsem ale doporučení, že maximální výška schodu je 20cm t.j. v měřítku TT 1,67mm a šířka (mne přijde logičtěji říkat hloubka ale je to špatně) 30cm t.j. v měřítku 2,5mm. Jako mustr jsem si vzal schody jak je vyráběl Martin v SHIMILANDU anebo Martin v Kobylkách.


Bohužel nejsem tak zručný, abych schody řezal od oka, takže jsem si musel vyrobit pomůcku - šablonu. Výška schodu 1,6 mm se blbě měří, tak jsem na to šel tak, že na vystoupání 5 cm potřebuji 32 schodů a těchto 32 schodů bude mít na délku minimálně 8cm (bez podesty). Pro nakreslení šablony jsem použil cestu nejmenšího odporu a to program Excel.

Schody v excelu

Velikost jsem nastavil od oka a kupodivu jsem se téměř strefil. Po vytištění na papír byla celková výška asi 5,7cm. Použil jsem kouzelné funkce "Vzhled stránky" a metodou pokus - omyl jsem se dostal na zmenšení na 89%.

Nastavení měřítka

Výška schodů byla přesně 5cm a délka asi 8,5cm.

 

Postup výroby schodiště je ukázaný na následujícím videu:

 

 


Detaily jsou vidět ve fotogalerii:

 

 

Joomla templates by a4joomla