Hospoda

Postavit si typicky českou hospodu jsem měl v plánu již delší dobu. Nicméně nebyla to priorita. Až diskuze kolem výroby laserovaných stavebnic a potřeba jednoho kolegy modeláře mě přiměly k přehodnocení priorit a tak jsem se do ní pustil. Nejedná se o stavbu podle konkrétní předlohy, protože mě žádná nepřišla pod ruku. Přišel tedy na řadu přítel Google, kde jsem se inspiroval a vytvořil hospodu podle svojí fantazie. Další věc kterou jsem chtěl vyzkoušet, jak dlouho mi tato jednoduchá stavba bude trvat. Proto jsem si začal zapisovat přesný čas strávený nad domečkem.

.

Datum Činnost Doba
19.4.2013
Kreslení v Corel Draw
5 hodin
20.4.2013 Řezání na laseru a sestavení prvního prototypu 2 hodiny
21.4.2013 Kreslení detailů v Corel 5 hodin
22.4.2013 Řezání verze 2 1,5 hodiny
23.4.2013 Sestavení verze 2 3 hodiny
23.4.2013 Kreslení verze 3 3 hodiny
24.4.2013 Řezání verze 3 2 hodiny
24.4.2013 Sestavení verze 3 4 hodiny
26.4.2013 Převod do měřítka N 3 hodiny
29.4.2013 Řezání a sestavení měřítka N 5 hodiny
1.5.2013 Opravy v měřítku N 3 hodiny

Hospoda06

Zde je seznam chyb:

Špatné rozměry venkovní zahrádky

Špatné rozměry schodů. Třetí a čtvrtý je o krok větší a z toho následují i další

Příliš malá okna. Je potřeba je zvětšit o cca 0,2mm

Špatně zaříznutý obvodový lem

Aby obvodový lem byl rovný, je potřeba vylaserovat linku na stěnu

A jaký bude další postup? Opravím výše uvedené chyby a pustím se do kreslení štuků kolem oken.

Den poté:

Dnes jsem dodělával detaily. Ty jsou alespoň pro mne časově nejnáročnější. Takže už jsou hotové štuky kolem oken, odchlípnutá omítka na podezdívce a pod ní vyčuhující cihly. Zítra to vyříznu a uvidím, jak to dopadlo.

Hospoda07

Verze 2:

Tuto verzi jsem začal stavět a zkoušel jsem i barvit. Bohužel se ukázalo dost diproporcí hlavně na deatailech, takže jsem tuto verzi ani nedostavěl a začal rovnou opravovat.

HospodaVerze2

Nezdařená verze 2

Verze 3

Dnes vznikla verze 3. Tato by už měla být bezchybná. Ale stejně jsem si jistý, že tam nějaké chybičky stejně budou. Při sestavování z důvodu rychlosti jsem domeček nebarvil. Proto bude na fotografiích vypadat poněkud fádně, ale hlavně na detailních fotografiích vystoupí všechny chyby.

HospodaVerze3

Hospoda verze 3

Ještě sem dodám detailní fotografie ze stavby verze 3

Objevil jsem ještě 2 nepřesnosti a jeden chybějící díl. To už upravím přímo u laseru. Tímto považuji vývoj domečku po 25 hodinách za hotový. Rozhodně není ve formě takové, aby se dal zabalit do krabičky a komerčně prodávat a byl by jej schopen slepit kdokoli. Já dělám ještě celou řadu nadstandartních úprav při stavbě (např. futra vyrábím z Evergreenu, nepřesnosti tmelím apod.). Komerce ale není můj cíl. Za prvé nemám profesionální laser a hlavně, domečky dělám pro sebe a své kamarády.

Tak a teď jej ještě musím převést do měřítka N. To jsem zvědavý jak to dopadne. Ale budu zde informovat.

Zmenšení bylo nakonec velmi jednoduché. Stačilo vždy zmenšit na 75% původní velikosti. Co bylo potřeba ale upravit, tak to byly absolutní velikosti zámků a také velikosti oken, aby přesně sedly. Bylo potřeba korigovat odchylky vzniklé tloušťkou řezu. Také trámy jsou z překližky 1mm (ve verzi TT jsou z 2mm překližky) a bylo nutno tedy upravit zářezy pro trámy.

Já momentálně hospodu nepotřebuji ale potřeboval ji kolega modelář v měřítku N. Proto zde nenajdete kompletní výslednou fotografii (např. včetně zábradlí apod.). Jak ji Milan dostaví, tak s jeho svolením sem dodám fotku kompletní sestavené stavby.

Hospoda10

Tři verze ve velikosti TT a jedna ve velikosti N

Joomla templates by a4joomla