Software

Článek o tom, jak jsem kupoval TrainController, aneb jak mne Freiwald odrbal

Po odzkoušení několika programů pro ovládání kolejiště jsem se jednoznačně přiklonil na stranu uceleného balíku programů RailRoad & Co. a hlavního produktu programu TrainControllerTM. Tento program je na webu volně ke stažení a odzkoušení. Neregistrovaná verze je zpočátku plně funkční, pouze se po cca. 20 minutách odpojí a program je potřeba zavřít a znovu spustit. Po nějakých 30 dnech není možno vše ukládat (např. naprogramované cesty apod.) a pro plnohodnotnou činnost je potřeba program zakoupit.
Já si někdy začátkem roku 2008 nainstaloval verzi 5.8 a začal si s ní hrát. Program je velice intuitivní a pracuje se s ním velice dobře.
Tady je potřeba se vrátit někdy do léta 2008, kdy jsem provedl jednu fatální chybu. Nějaký kolega na mne vznesl dotaz, zada je možné také něco naprogramovat v předchozí verzi TrainControlleru V4.5. Tuto verzi jsem neměl, proto jsem ji na internetu začal hledat. Na stránkách výrobce již nebyla, proto jsem použil přítele Googla. Ten mě nabídnul spoustu odkazů na různé pochybné servery s crackama. Konnečně asi na třetí stránce se objevil odkaz na nějaký německý modelářský server. Tam bylo opravdu o verzi 4.5 nějaké povídání. Vzhledem k tomu, že němčinou nevládnu, příliš jsem to nezkoumal, stáhnul a spustil instalaci. Na obrazovce probliklo pár hlášek, které jsem bezmyšlenkovitě odklepal (další zásadní chyba) a na závěr instalace se mi objevila hláška, že crack byl úspěšně nainstalován. Tak jsem zaklel a nástroji Windows jsem opět odinstaloval. Kolegovi jsem napsal, že jsem vůbec verzi 4.5 nenašel a tím tato na první pohled bezvýznamná epizoda skončila.
No ale zpět ke kupované verzi. Program mi vyhovoval, tak jsem jej normálně přes internet objednal a zaplati 290,- EUR. Během tří dnů přišel USB stick - hardwarový klíč. Tak jsem doma radostně zapojil a hrál si. Ale ejhle. po cca 50 minutách se mi objevila následující hláška:

Unlicense

Nelicencovaná verze? Jak to? Tak jsem odklepnul, že chci více informací. Objevila se následující hláška:

>Recovery 

Tak jsem přesně podle popisu zkopíroval hlášku a poslal ji panu Freiwaldovi (autor programu) v domění, že se jedná o další ověřovací rutinu. Čekal jsem že obratem obdržím "Recovery code" a bude vš vpořádku. Jaké bylo ale mé překvapení, když mi napsal, že to je hlášení, že jsem na počítači ilegálně provozoval verzi 4.7. Vysvětlil jsem mu, že tuto verzi jsem nikdy na počítači neměl (a ani nemohl mít, protože když jsem se na jaře 2008 vláčky začal zabývat, tak již nebyla k dispozici). Jako odpověď jsem dostal následující vyčíslení:

Používáš nelegální verzi 4.5/4.7 v hodnotě 219,- EUR.
Nyní máš verzi 5.8, kde upgrade z předchozí verze 4.5/4.7 stojí 219,- EUR
To je celkem 438,- EUR Ty jsi mi ale zaplati jenom 289,- EUR, proto mi dlužíš ještě 149,- EUR

Bral jsem to jako dobrý vtip. Znovu jsem vysvětli, že nejsem žádný softwarový pirát a požádal o recovery code. V dopovědi mi byly nabídnuty 3 varianty:

1. Zaplatit rozdíl, t.j. 149,- EUR
2. Nic neplatit, vše nechat jak je ale nebudu mít žádnou další podporu a také si nebudu moci koupit upgrade na verzi 7.0
3. Zaslat klíč zpět a bude mi vráceno 289,- EUR

Nyní jsem se pokusil najít, odkud vlastně ten program vyšťoural hlášení, že tam byl nainstalovaný crack. zjistil jsem od kolegů, že nejsem první a také ani jim se nepodařilo ve spolupráci s počítačovými odborníky zjistit, v kterých registrech je tato informace uložená. Existuje jediná cesta - přeinstalování počítače. Uvažoval jsem totiž o variantě vrátit klíč, nechat si vrátit peníze a objednat jej znovu přes nějakého kamaráda. Ale znamenalo by to reinstalaci počítače. Proto na jedné misce vah bylo 150,- EUR a na druhé reinstalace počítače. Nakonec jsem se rozhodl zaplatit něco přes tři tisíce, aniž bych musel provádět kompletní reinstalaci. Se skřípěním zubů jsem poslal 150,- EUR a čekal na recovery kód. Po pár dnech jsem panu Freiwaldovi napsal abych ho upozornil, že jsem zplatil a čekám kód. Jeho odpověď mě opravdu dostala:


Díky za peníze, teď už je vše vpořádku a napiš si TEAM-LUCID (autoři cracku) jak to máš odstranit. Já to nevím.

To mě opravdu rozpálilo a napsal jsem mu že program jsem koupil od něj, od LUCID jsem nic nekupoval a tudíž po něm chci funkční software. Odpověď byla lakonická:
Jestli se Ti to nelíbí, tak pošli zpátky klíč a já Ti vrátím 219,- EUR
V tu chvíli jsem měl opravdu pocit křivdy a se šíleným kletím jsem zasunul do počítače instalační CD s Windows.

Pozn. Emaily od pana Freiwalda byly velice slušně, korektně ale nekompromisně psány. Zde jsem vždy jenom jednou větou chtěl vystihnou obsah mnohdy i dlouhého emailu.

Joomla templates by a4joomla