Vyhýbky a DCC

Tak již došel čas k digitalizaci. Jako spínací dekodéry jsem pořídil DP2U od brněnské firmy Marathon model. Nakonfigurování adresy se podařilo bez problémů. Tomu se ale budu věnovat na jiných místech. Zde chci popsat jiný vzniklý problém.

DP2U

Univerzální spínací dekodér


Jeden dekodér jsem naprogramoval na přestavování vyhýbek - tzn. spínací impuls o délce 1s. Jak jsem již psal na jiném místě webu, používám dva druhy přestavníků. Motorické a elektromagnetické oba od firmy Tillig.

Přestavníky

Použité přestavníky (elektromagnetický vlevo, motorový vpravo)

Ty elektromagnetické byla špatná volba. Já si bláhově myslel, že vzadu na kolejišti nebudou vidět. No ale jak říkám, toto kolejiště považuji za zkušební pro naučení se modelařit, tak to předělávat nebudu.
Teď ale již ke vzniklému problému. Když jsem ovládal vyhýbky pouze provizorními přepínači a střídavým napětím 16V, tak chodily naprosto v pohodě a spolehlivě. Když jsem ale elektromagnetické přestavníky začal ovládat digitálem, který dává stejnosměrné napětí 15V, tak postupně začaly chybovat, až přestaly přehazovat úplně.
Nevím čím se to mohlo stát (ještě se poradím s ostatními modeláři na diskuzním fóru Modely.biz). Je pravda že ve specifikaci přestavníků je pouze střídavé napětí. Napadlo mě tedy, jestli stejnosměrným napětím nedošlo k permanentnímu zmagnetování kotvy uvnitř přestavníku. Další problém je ovládání motorických přestavníků. Proto jsem se rozhodl, že ovládat vyhýbky budu přes relátka.
Nakoupil jsem na zkoušku 6 kousků relátek 12V DC. Kvůli rozměrům jsem zvolil KUAN S1A12.

Malé relé KUAN S1A12 - spínaný proud 0,5A

Bohužel ale mají ve specifikaci spínaný proud max. 0,5A. Řekl jsem si dobrá, třeba má rezervu. Na zapojení jsem použil univerzální plošný spoj a jenom jsem tam profrézoval pár kontaktů a bylo to.

Na univerzálním plošném spoji jsem profrézoval pár spojů

Pohled ze strany součástek


Po zapojení fungovalo ovládání elektomagnetických přestavníků perfektně. Vyzkoušel jsem tedy zapojit i motorový. Po pár přestaveních vyhýbky, začal motorek zlověstně vrčet i v krajní poloze. Rychle odpojit. Nastalo to čeho jsem se bál. Relátka shořela a šla do zkratu.

Připojení relátek na dekodér

Takže musím použít taková, která mají spínaný proud 5A ale jsou bohužel větší. Také rozložení nožiček již neumožňuje elgantní zapojení na univerzální desku (byla by tam spousta drátových propojek).

Relé velké - spínaný proud 5A

Proto jsem si navrhl plošňák. Pro návrh jsem použil program Formica 4.4 který je do určitého počtu součástek jako freeware (www.formica.cz).

Plošný spoj pro relé 5A


Nyní (neděle 27.7.2008) čekám až dorazí objednaná relátka, abych si jenom ověřil, že rozměry na plošňáku jsou vpořádku a potom ihned dám plošňák k výrobě. Nechci kvůli jedné desce pořizovat celou sadu na výrobu desek plošných spojů.
Pokračování ihned jak dorazí relátka...

8.8.2008

Tak už mám vyrobené desky plošných spojů a relátka na zkoušku na jeden plošňák. Desky jsem si nechal dělat v PragoBoard a vypadají velice dobře.

Nechal jsem si udělat celkem 10 sad plošňáků

Tak a teď už jenom napájet relátka. Jakjsem psal výše, relátka jsem koupil v GES (jejich objednací číslo je GES05701243)

Věkem slábne zrak tak už i při pájení používám lupové brýle :-(

Díky profesionálně vyrobeným plošňákům osázení i napájení bylo bílem pár minut.

Osazená deska ze strany součástek i ze strany spojů

Tak a teď zkušebně připojit k dekodéru.

Takto by destička s relátky měla být připojena na dekodér

Pro propojení jsem použil drátky (ne lankové) takže po přitažení do svorkovnice bez problému relátka unesou. Ještě jsem je trochu oproti tomuto obrázku zkrátil. Zapojil jsem zkušebně první dvě vyhýbky a všechno funguje úplně bezvadně. Stejně bezproblémově fungují jak motorové tak elektromagnetické přestavníky. Určitě toto zapojení využiji i pro ovládání osvětlení protože ono se to nezdá, ale když se nasčítají proudy jednotlivými diodami a taky žárovkami, tak nevím jestli by to dekodér sám o sobě utáhl.

Zapojení prvních dvou vyhýbek

Poslední fotografií se ale již dostáváme pod sukně panelu. Předpokládám, že tam nyní budu nějaký ten večer trávit. Co je zespoda panelu odhalím příště.

Joomla templates by a4joomla