Přestavník Tortoise
- Podrobnosti
Přestavníky - věčné to téma pro modeláře. Jaké? Motorické, se servama, cvakací elektromagnetické, drahé, levné? Je jich celá řada a co modelář, to názor.
Několikrát jsem slyšel o přestavnících Tortoise od firmy Circuiton. Názory na tyto americké přestavníky byly velice pozitivní, některé až fanaticky pozitivní. Ve skutečnosti jsem ale zjistil, že s těmito přestavníky je to Jako s Yettim - všichni je znají, ale nikdo je neviděl. Výrobce používá slogan "Slow Motion Switch Machine". Volně přeloženo "Pomalu pohyblivý přestavník". Na všech videích co jsem viděl, opravdu pomalu a realisticky přestavuje vyhýbky anebo mechanická návěstí.
Pro jeden projekt, kterého se spoluúčastním, potřebujeme 6 přestavníků. Tak jsem zajásal a přesvědčil ostatní, že použijeme právě tyto. Alespoň byl důvod je objednat a vyzkoušet.
OBJEDNÁNÍ
Je možno si je objednat přímo u výrobcem kde zaplatíte za kus 18,95 USD případně za balení 6 kusů 110,- USD (tj. 18,33 USD za kus) plus doprava. Na internetových obchodech je možno je ale vidět již za ceny od 12 USD. Bohužel ze všech těchto obchodů jsem dostal odpověď (pokud vůbec nějaká po urgencích přišla), že do Evropy nezasílají. Nakonec jsem je koupil přes anglický eBay za 80 USD plus 19 USD za dopravu. Nakonec tedy vyšel jeden kus včetně dopravy na 16,5 dolaru, t.j. nějakých 300 korun při kurzu 18 Kč/USD. Platbu jsem provedl přes PayPal a zboží jsem měl za PĚT DNÍ na stole.
Vlevo vlastní přestavník, vpravo přestavník s příslušenstvím (jehla, šroub k připevnění jehly, distanční prvek pro nastavení délky běhu jehly).
FUNKCE
Zespodu z přestavníku vystupuje deska plošných spojů. Na jednotlivé plošky lze přímo napájet kabely, anebo je možno oupit konektor, který se jenom nasadí (viz. konec článku PŘÍSLUŠENSTVÍ).
8 pinů má následující funkce: oba krajní jsou určeny pro napájení přestavníku, a zbylých šest pinů je dvoupólový přepínač určený buď pro zpětnou vazbu, anebo pro napájení srdcovky.
Schema zapojení pinů a možnost zapojení kontrolních LED diod.
Napájení je pomocí stejnosměrného napětí 9-12V. Výrobce píše, že když zapojíte střídavé napětí, nic se nestane, akorát přestavník nebude fungovat. Směr běhu přestavníku se mění změnou polarity napájení. No budiž. Napájení je možno zajistit přepínačem a přestavník může být stále pod napětím. Takže asi má koncové spínače. Ale v návodu je napsáno, že do tohoto obvodu je možno zapojit také dvě LED diody paralelně navzájem s opačnou polaritou.
Prý bude svítit vždy ta, kam je přestavník přepnutý. Ale to znamená, že obvodem stále protéká proud. Vzal jsem tedy ampérmetr a začal měřit. A opravdu při napětí 12V při posunu přestavníku protékal proud cca 5mA, ale po doběhnutí do krajní polohy se zvedl na 23mA. V tu chvíli jsem něco začal tušit a připojování a chování přestavníku při odpojování a připojování napětí mi to potvrzovalo. Ale nechci předbíhat. Za chvíli se podíváme se dovnitř.
Chování, které mě překvapilo bylo to, že když přestavník doběhl do krajní polohy, tak po odpojení se jehla vrátila trochu zpět, jako by se uvolnilo nějaké napružení uvnitř přestavníku. Zde je to vidět na videu:
Co je ale velice sympatické je velice jednoduché nastavení dělky běhu jehly. Tady je možno se podívat:
Délka běhu jehly se velice jednoduše nastaví posunutím distančního prvku.
VNITŘNOSTI
Z šesti kousků jeden přestavník nefungoval, resp fungoval občas po zatřesení. Tak jsem si řekl budiž. Za poštovné při reklamaci bych dál víc peněz, než o kolik jsem přišel a rozhodl jsem se, že ho otevřu (stejně jsem jeden chtěl "obětovat". Tak jsem strhl nálepku, kde je napsáno, že v případě jejího strhnutí přicházím o záruku. Pod nálepkou je 5 šroubů. Po jejich rozšroubování se přestavník rozpadne na dva kousky.
Vlevo je varování před ztrátou záruky, vpravo je již po záruce.
No a tady je pohled jak vypadá uvnitř. Pomalý běh (slow motion - pomalý běh je dle výrobce největší předností přestavníku) je zajištěn pomocí ozubených koleček. Dále se potvrdilo to, co jsem předpokládal. Žádný koncový spínač v přestavníku není. Stejnosměrný motorek je možno běžně zastavit, aniž by mu hrozilo zničení.
Vlevo převody, vpravo je vidět rameno přestavníku a deska plošných spojů s funkcí přepínače.
Vlevo plošný spoj, vpravo plošný spoj s ramenem přestavníku.
Proč mi přestavník nefungoval? Původně jsem si myslel, že to je studeňák, ale ukázalo se že závada je v motorku. Z některé polohy mu bylo potřeba k roztočení lehce pomoci. Takže mě ještě čeká vykuchání motorku
Ukázka běhu motorku a převodů
ZÁVĚR
Nebudu provádět žádné hodnocení. To ať si z popsaných faktů každý čtenář vyvodí sám. Já vidím hlavní výhodu v pomalém, realistickém běhu, tichém provozu a malém odběru při přestavování (je možno nastavit cesta a jedním tlačítkem spustit současné přestavení mnoha vyhýbek) a velice jednoduché nastavení dělky běhu jehly. Jako nevýhodu vidím v to, že se jehla trochu vrátí při odpojení napájení, ale to je možno eliminovat přepružením jehly, že i po drobném vrácení stále pruží jazyky ke kolejnici.
PŘÍSLUŠENSTVÍ
Toto příslušenství jsem nepořizoval, obrázky jsou převzaty z oficiálních stránek Circuitron. Ceny jsou také z oficiálních stránek.
Remote Tortoise Mount:
Tento přídavek umožní nainstalovat přestavník dál od vyhýbky (10,95 USD)
Ovládání návěstidel:
Je možno dokoupit k "Remote Mount" bovden pro vzdálené ovládání návěstidel (5,95 USD)
Vrtací šablona:
Šablona pro předvrtávání děr (5,95 USD)
Konektor:
Konektor pro nasazení na vystupující část desky plošných spojů z přestavníků (3 USD)