Ovládací panel
- Podrobnosti
Ovládání celého kolejiště bylo od počátku koncipované jako ovládání přes počítač. Když k vám ale přijde návštěva, tak si chce každý zajezdit. Vnuk už má dva roky, takže také už dorůstá věku, kdy bu de chtít sám ovládat vlaky. Vyměnil jsem tedy centrálu za takovou, která podporuje lokonet. Díky mojí aktivitě v Zababově mám prakticky ke všem lokomotivám ovladače Fredi a to je pro děti asi ten nejjednodušší a nejlepší ovladač. Proto bylo potřeba aby i vyhýbky bylo možné přestavovat jednoduše přímo od panelu, nikoli od počítače.
Od kamarádů jsem odkoupil jedno starší Fuldovo TCO, které prodává DIGI-CZ
Použil jsem konstrukční krabičku z GME, resp. její polovinu. Vlastní panel jsem si vyřízl a vygravíroval na laseru, aby přesně zapadl na spodní polovinu konstrukční krabice.
Na laseru jsem si také vyřezal otvory pro přepínače a připevňovací šrouby. Následně jsem namontoval přepínače a zapojil obyčejnými dráty. Pro pohodlnost jsem jejich délkou nešetřil (však ono se to tam nějak vmáčkne). Předpokládal jsem, že to bude zkušební zapojení, jestli přepínače přehazují správné vyhýbky.
Pozapojení nastalo přesně to co jsem čekal. Každé 3-5 vteřin se ozvalo náhodně z celého kolejiště zavrčení přestavníku. V tom hurhaji drátů vznikaly přeslech přesně jak jsem předpokládal. Ale vyzkoušel jsem, že každý přepínač přestavuje tu správnou vyhýbku. Nyní tedy došlo k předrátování stíněnými kabely.
Použil jsem tenké audio kabely, které jsem nechal už pouze nezbytně nutné délky. Následně jsem zkušebně zapojil, jestli už toto odstínění stačí. Nyní se ukázalo, že náhodné zavrčení přestavníků se ozývá každých cca 30-60 sekund. Konec stínění u přepínačů jsem odstřihl a zatáhnul smršťovačkou, stínění na straně TCO jsem všechna propojil a spojil se zemí na desce TCO. Vše už nyní funguje jak má.