Silver vs. Bronze

Na základě několika dotazů jak na diskuzním fóru o modelové železnici, tak i v soukromých emailech jsem se pokusil porovnat Traincontroller 7.0 ve verzích Bronze a Silver.

Silver vs. Bronze

Informace o všech produktech firmy Freiwald naleznete na webu výrobce.

Zde je tedy porovnání verzí Silver a Bronze. Snažil jsem se objevit co nejvíce rozdílů. Jestli ale víte i o dalších, rád zde doplním.

Porovnání verzí Silver a Gold si může jednoduše každý udělat sám. Manuál je totiž pro obě verze společný a pouze popisy platné jenom pro verzi Gold jsou označeny "zlatým" pruhem po straně.

Klikněte vždy na obrázek pro jeho zobrazení v plné velikosti !!!

Položky základní nabídky

Rozdíly v záložce Railroad


Ve verzi Bronze je možno používat současně používat pouze dva digitální systémy. Ve verzi Silver je jich možno používat až 12.
Silver vs. Bronze
Ve verzi Silver je možno provést funkci Reset a Refresh
RESET - všechny vyhýbky, návěstidla, spínače apod. uvede do základní polohy
REFRESH - všechny vyhýbky, návěstidla, spínače apod. uvede do pozice zobrazené na displeji. Tato funkce je výhodná, když nepoužíváte zpětnou vazbu.

Rozdíly v záložce Edit

Silver vs. Bronze
Verze Bronze nemá k dispozici funkci Macro. Toto je velice často využívaná funkce pro spuštění sekvencí (např. zahoukat lokomotivu, spouštění více plánů apod.).

Rozdíly v záložce View

Silver vs. Bronze
Verze Bronze nemá možnost nastavování hodin v jízdním řádu. Silver má také navíc okno Explorer. Do tohoto okna si můžeme definovat, které informace chceme zobrazovat.

Rozdíly v záložce Train

Zde se objevují dost značné rozdíly ve funkčnosti
Silver vs. Bronze
Ve verzi Bronze nelze definovat vlaky, simulaci spotřeby nafty, vody, uhlí, export a import parametrů.
Další rozdíly v programování lokomotiv jsou popsány níže.

Rozdíly v záložce Block

Silver vs. Bronze
Ve verzi Bronze nelze rezervovat bloky, sledovat vlaky a ručně měnit panel Dispatcher. Ten se ve verzi Bronze vytváří automaticky z plánu.

Rozdíly v záložce Schedule

Silver vs. Bronze
Jak je vidět, ve verzi Bronze nelze definovat nové položky jízdního řádu.

Rozdíly v záložce Tools

Silver vs. Bronze
Ve verzi Bronze nelze definovat indikátory (flagman, virtální kontakt a kontakt)

Rozdíly v záložce Window

Silver vs. Bronze
Zde jsou shrnuty již dříve popsané rozdíly. K povšimnutí zvláště stojí nemožnost použití v Bronze verzi točny nebo pojízdného mostu a několika oken.

Nastavení bloku

Hlavní nastavení bloku "General"


Silver vs. Bronze Silver vs. Bronze

Ve verzi Bronze lze definovat pouze název bloku. Ve verzi Silver lze definovat také maximální rychlosti, blok jako kritický blok a sledování vlaku

Silver vs. Bronze Silver vs. Bronze
Obrázek vlevo ukazuje možnosti definování bloku u verze Bronz. Všiměte si záložek - chybí Trains a Conditions. Ve verzi Silver lze definovat i vlaky, které blokem mohou projíždět. Pozor!!! Všechny vlaky mají ale pouze jedny brzdící a zastavovací body. Až ve verzi Gold lze definovat pro každý vlak v jednom bloku jiné místo brždění/zastavení

Silver

Ve verzi Silver lze definovat různé podmínky "Conditions"

Nastavení indikátorů v bloku

Bronze Silver
Ve verzi Bronze je možno použít z indikátorů pouze Kontakt, brzdící a zastavovací indikátor. Jejich umístění se stanovuje procentuální pozicí z celé délky bloku. Návěstidla je možno nastavit na dvoj, tří nebo čtyřsvětelná . Ve verzi Silver lze navíc přiřadit existující indikátor. Indikátory mohou být nastavovány přesně na centimetr a navíc nastavit pozici vlaku vztahující se k danému indikátoru (např. čelo vlaku, střed vlaku...). Dále jsou k dispozici virtuální kontakty a flagmany.

Nastavení lokomotiv


Hlavní nastavení lokomotivy "General"


Bronze Silver
Ve verzi Bronze je možno nastavit pouze název lokomotivy. Ve verzi Silver je možno navíc nastavit barvu (zbarvuje se touto barvou blok, kde se momentálně lokomotiva nachází), dále lze nastavit délku lokomotivy a její hmotnost.

Nastavení připojení lokomotivy "Connections"
Silver vs. Bronze
Tato záložka je u obou verzí totožná.

Nastavení rychlosti lokomotivy "Speed"

Bronze Silver
Ve verzi Bronze je možno nastavit maximální rychlost vpřed, vzad, akceleraci a brždění. Automatické nastavení rychlosti brždění viz. níže. Ve verzi Silver lze navíc nastavit výkon lokomotivy a její měřítko.Automatické nastavení rychlosti brždění viz. níže

Bronze Silver
Ve verzi Bronze lze nastavit všechny rychlosti pouze ručně. Ve verzi Silver je navíc možnost "Advanced Fine Tuning". To je funkce automatického nastavení rychlostí lokomotivy. Postup je popsaný ZDE (postup je totožný jako ve verzi 5.8).

Nastavení funkcí "Functions"

Bronze
Tyto možnosti jsou u obou verzí totožné. Zde se nastvují další funkce lokomotiv (např. zvukový generátor, světla, kouřový generátor apod.) a jejich způsob spuštění a vypnutí.

Spotřeba lokomotivy "Resources"

Silver
Tato záložka ve verzi Bronze není k dispozici. Zde se nastavuje velikost nádrží a spotřeba lokomotivy.

Závěr
Dle mého názoru je verze Bronz použitelná na malých kolejištích do cca 10 až 15 vyhýbek. Na větší kolejiště jednoznačně doporučuji verzi Silver a vyšší. Na první pohled se cena za Silver zdá vysoká, ale těch 300EUR v porovnání s cenou za celé kolejiště již není tak nepřijatelná.

Joomla templates by a4joomla