Laser

LaserKdyž jsem vyráběl před necelým rokem domeček podle skutečné předlohy, tak jsem ho na stole vyřezával z Evergreenu. Pižlání skalpelem a tzv. žabikuchem samozřejmě nemohlo dopadnout dle mých představ. Nepřesností tam bylo více než dost. Nyní, když začínáme realizovat ProjektX, kde budov podle skutečných předloh bude celá řada, tak jsem řekl dost a budovy budu tvořit v počítači a nechávat si je vyřezávat.

 

 

 

Přízemí budovy
Vytvořil jsem první patro jedné z budov a zašel jsem do reklamní agentury, která pro naši firmu pracuje a nechal to tam vyrobit. Protože nemají laser, vyfrézovali mi to podle předlohy. Ale za výrobu této relativně malé části z celého projektu si řekli 1500,-Kč. To mě tedy překvapilo. Navíc když jsem chtěl, jestli by mi to byli schopni vyrobit z Evergreenu (budeme potřebovat nějaké stavby z profilovaného Evergreenu), tak mi řekli že bohužel. Když jsem začal shánět někoho jiného, kdo má laserový řezací plotter, tak jsem se setkal buďto s neochotou, anebo bych musel jít ve svých požadavcích ke značným kompromisům.
Začal jsem tedy zjišťovat, za jakých podmínek by bylo možné koupit laserovací plotter, který by uměl gravírovat a řezat plasty do tloušťky jednotek milimetrů. Zjistil jsem, že pod 230.000,-Kč se u nás nedá nic sehnat (možná jsem hledal špatně). Jeden prodejce mi řekl na moji odpověď že moje představa je kolem 40.000,-Kč, že bych musel koupit "Čínu". Tak jsem začal lustrovat asijské výrobce. Nezapomněl dodat, že jeden jeho zákazník si právě kvůli ceně koupil laser z Číny, ale prý dopadl špatně. Zdůrazňoval že dokáží okopírovat vše, ale laserové řezačky ne. Tak jsem začal šmejdit po internetu. A ejhle! objevil jsem systémy, které byly podle parametrů srovnatelné s nabízeným plotrem za čtvrt milionu. Ale ceny se pohybovaly na hranici 1500 - 2500 USD. Říkal jsem si - internet snese všechno. Proto jsem začal lustrovat diskuzní fóra, kde se o modelech diskutovalo. V úvahu jsem také bral, jak rychle a kompetentně jednotliví výrobci reagovali na moje dotazy. Nakonec jsem vyseparoval jednoho výrobce a od něj při vědomí všech rizik ploter objednal. Za dva tisíce dolarů (48.000,- Kč plus DPH) jsem získal model, který dle "parametrů" je srovnatelný se zařízením, které se zde prodává za 230.000,-Kč. Budiž, řekl jsem si. Risknu to. Vyhodil jsem peníze za různé blbosti a tohle je cena 8 lokomotiv.

Laser
Za týden dorazila do kanceláře bedna. Číňan nezklamal. Způsoby řešení která zvolil jsou pro nás mnohdy nepochopitelné. Nejkurióznější je asi způsob chlazení vlastního laseru. Plastový kýbl s čerpadlem které se používá v zahradních jezírkách nebo akváriích. Samodomo je hadra. Navíc průměry hadic naprosto neseděly s nástavci, na které měly být nasazovány. Tyhle detaily včetně části elektroinstalce jsme upravili aby to bylo alespoň trochu bezpečné. Tady odbočím. Na štítku je velké logo CE. Číňani asi ani nevědí, co to znamená, protože fáze na modré, nula na zelené a zem na černé by tady asi neprošlo. No nic. pomocí "video návodů", které byly na přiloženém CD jsme celý plotr nainstalovali, seřídili a spustili.
A světe div se. Ono to fungovalo. Plotr řezal i gravíroval.
O praktických zkušenostech příště.

 

Technické parametry:

Model M500
Laser tube Water cooling Co2 sealed glass
Control system 32 Bit DSP with Flash memory
Drive type Stepper motor
Laser Power 50W
Working Size (mm) 300 x 500
Adjust Table (mm) 200
Max speed 800 mm/s
Image form Plt, Dxf, Bmp, Ai, Dst
Resolution 1000 DPI
Repeatability 0.01 mm
PC Interface USB 2.0 and USB Disk
Power 110~240V/ 50~60Hz
Warranty 12 Months
Machine dimensions (mm) 1150*670*890
Package dimensions (mm) 1270*790*1150
G. W. (Kg) 125
 
 
 
 
Ukázka GRAVÍROVÁNÍ
 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla