Zásobárna vlaků

Proč tento projekt?
Už máme dostatečné množství modulů, abychom si mohli i sami zajezdit. Ovšem chyběla nám koncová stanice s větším množstvím kolejí. Buďto jsme museli jezdit  jenom s omezeným počtem vlaků, anebo je neustále sundávat z moduliště a zase nasazovat. No a protože jsem byl o prázdnninách přes týden sám bez rodiny, tak  jsem si vymyslel tento projekt. Nazývat projekt skrytým nádraží by asi bylo příliš nadnesené, tak Pavel HP vymyslel krásný název - Zásobárna vlaků. Bláhově jsem si myslel, že sestavení modulů zvládnu během týdne. Nakonec jsem se s tím "patlal" prakticky celé prázdniny.

 

Moduly
Moduly jsou konstruovány tak, aby byly "Zababov kompatibilní". Takže vše je podle Zababovských norem a doporučení.
Moduly mi vyrobili truhláři u nás ve vesnici podle vzoru jednoho, který mám v kanceláři (jeho autor je PaBur). Nechal jsem je vyrobit z vodovzdorné překlížky.

 

Moduly se dají pro jednoduchost přepravy štosovat na sebe

 

Upevnění noh jsem se nechal inspirovat kolegy z "Moduly Brno". Na spodek otvoru jsem nainstaloval železné plíšky a do nohou zavrtal a zašrouboval neodymové magnety.

 

Otvory na nohy    Nohy s magnetama

 

Plíšky do otvorů na nohy

 

Pokládání kolejí
Koleje na koncích modulů jsem pájel na šrouby. Na laseru jsem si vyrobil šablonu, podle které jsem navrtával otvory pro šrouby a také otvory pro napájecí kabely.


Šablona na vrtání otvorů   Šrouby pro uchycení kolejnic

 

Koleje jsem lepil na překližku Patexem "Hřebíky v tubě". Aby byly flexi koleje úplně rovné, pořídili jsme si Hlazenku 12mm - naprosto rovný železný hranol o délce 1m. Ten když vtlačím mezi kolejnice, tak se flexikolej naprosto dokonale vyrovná. Nakonec ale položení kolejí a usazení vyhýbek mi vzalo celý týden. Ale podařilo se.


Pokládání kolejí   Položené zhlaví


Ještě jednou zhlaví

 

Elektroinstalace
Celá Zásobárna je řízena digitálně. Na ovládacím panelu budu vyhýbky přehazovat přepínači a bude se mi také zobrazovat obsazení kolejí. Proto jsem musel koleje od sebe navtájem odizolovat a každou napájet zvlášť přes detektor obsazení. Proto pod jednotlivými moduly jsou průběžné lišty, kterými vedu veškeré kabely. Pro ovládání vyhýbek jsou použity odzkoušené žalvy osazené digitálním ovládáním.

Schéma elektroinstalace   Dráty pod modulem


Z modulů visí spousta drátů   Centrála DCC a indikace obsazení úseků


Už se drátuje   Všechny moduly zapojeny. Ufff...
Želvy s digitálními dekodéry

Ovládací panel
Digitál jsem požil DigiCZ. Komponenty jsou cenově výhodné a protože se každých 14 dní vídám s autorem komponentů Fuldou v hospodě, tak i oživení v případě nějakých problémů mám zajištěno. Panel a poličky jsem si vyrobil z dřevotřísky sám.

 

Truhlárna na zahradě

 

Vzhled ovládacího panelu jsem si navrhl v Corelu. Červené LED budou indikovat obsazenou kolej, žluté LED budou signalizovat postavení vyhýbek. Modrá kolečka budou otvory na přepínače pro ovládání vyhýbek.

 

Grafický návrh v Corelu

 

Panel jsem si vyrobil na laseru. Cesty jsem vygravíroval a otvory vyřezal.

 

Laserování   Vylaserováno

 

Abych měl v kabelech přehled, použil jsem Dymo, které umí tisknou na smršťovací pásky na kabely.

 

Dymo pro tisk na smršťovací pásky

 

Ovládací panel je osazen dvěma moduly TCO a FBO. Oba komunikují s centrálou přes sběrnici XpressNET.
TCO převádí sepnutí vypínače na Xbus a tím jsou vládané vyhýbky. FBO je modul, na který je možno připojit LED a ta indikuje informace ze sběrnice S88, v mém případě obsazení úseků.

 

Panel s TCO a FBO   A už se drátuje


Už svítí !!!

 

Závěr
Protože sestavená zásobárna má 4metry, na závěrečné odzkoušení jsem moduly musel sestavit v obýváku, protože v pracovně mi chybí 50cm.
Každý projekt by měl mít nějaké jméno. Zpočátku jsem o něm nepřemýšlel. Ale protože celou Zásobárnu vlaků anebo skryté nádraží (nazývejte si jak chcete) jsem si dělal jenom pro radost, tak jsem tento skryťák nazval RADOST. Takže si teď přeji sám sobě spoustu radosti při jeho provozování.

 

Celkový pohled   Ještě jeden pohled


První jízdy obstarala sedmiletá dcera

Joomla templates by a4joomla