Motorová lokomotiva V200

 

Tuto lokomotivu jsem vytáhl z krabice ve velmi zuboženém stavu. Je již 40 let stará, a mám k ní trochu nostalgický vztah. Protose ji pokusím dát dohromady.

 

 

 

Protože mám k dispozici ještě V180, tak jsem mohl zkompleovat alespoň jeden pojezd. Kompletně jsem jej rozebral, vyčistil a promazal. Provedl jsem digitalizaci. Ta byla v tomto případě velice jednoduchá, protože je tam spousta místa. Použil jsem Lenz Gold.

 

 

Instalovaný dekodér

Bohužel i po digitalizaci zůstaly jízdní vlastnosti katastrofální. Když jede tak skáče jako koza na ledě. Při pomalé rychlosti zase sebou cuká. Dám ji ještě šanci a nechám ji trochu vyjezdit. Zatím má za sebou prvních 40 minut a trochu se to zlepšilo. Nechám ještě pár hodin a uvidím. Moc tomu nevěřím, že by se vlastnosti zlepšily. Proto asi přijde na řadu výměna motorku.

Možná si říkáte, proč investuju tolik peněz a času do takového obyčejného stroje, který se dá koupit na eBay za pár Euro skoro nový. Já to beru jako učení se. Je to moje první lokomotiva, kterou se snažím dát dohromady. Když se to nepodaří nebo ji zničím tak to nebude zase až taková škoda.

Ještě se na ní natrénuji patinu a uvidím co s ní dál.

 

18.12.2008 Remotorizace

Vzhledem k tomu, že starý motor již jezdil velice špatně, dekodér ho pravidelně odpojoval kvůli přilíš velkému proudovému odběru jsem se rozhodl tuto lokomotivu remotorizovat. Bude to můj první pokus, bude to dost experimentů. Uvidím jak se to podaří...

Jízdní vlastnosti jsou úměrné věku lokomotivy. Kymácí se ze strany na stranu jako kačena. Nainstaloval jsem 5ti pólový motor Mashima. Zásadně se zlepšila kvalita jízdy, plynulost rozjíždění a celková plynulost jízdy. Samozřejmě kymácení se neodstranilo. Také tento motor točí mnohem vyšší otáčky, tak lokomotiva jezdí po přepočtu rychlostí kolem 400 km/h. To ale nevadí, protože to je pouze otázka přeprogramování dekodéru a kalibrace v TrainControlleru.

Jízdní vlastnosti můžete posoudit na následujícím videu:

 

 

 

Postup výměny motoru je popsán v následující fotogalerii.

V budoucnu bude následovat ještě osazení osvětlení pomocí LED diod a patina.

 

Joomla templates by a4joomla